/ Servis Büro Hizmetleri
SERVİS BÜRO HİZMETLERİ

DİJİTAL ARŞİVLEME
Her tür belgenizin dijital ortama aktarılması ve arşivlenmesi işlemlerini kapsar. 
Dijital arşivlemeye konu belgeler:
Kağıt belgeler           : Ciltli veya yaprak orijinallerin dijital ortama aktarılması. 
Mikrofiş-Mikrofilm       : Mikrofiş ve Mikrofilm üzerindeki görüntüler son derece gelişmiş sistemlerle dijital ortama aktarılabilmektedir.
   Dijital arşivlemede kullanılacak sistemler belgenin türüne uygun tarayıcı cihaz (hızlı doküman tarayıcılar, kitap tarayıcılar, mikfrofiş tarayıcılar, mikrofilm tarayıcılar), iş istasyonu PC ve depolama/server sistemleri olacaktır. 
   Bunun haricinde arşivleme işlemi için gereksinim duyulması halinde arşiv yazılımı temin edilecek veyahut geliştirilecektir.

ANALOG VE DİJİTAL ARŞİVLEME
İstenilmesi halinde arşiv belgeleriniz eş zamanlı olarak hem analog hem de dijital ortama aktarılabilecektir.
Burada tercih edilebilecek yollar şöyledir:
Arşiv belgeleri önce mikrofilme sonra dijital ortama aktarılabilir.
Arşiv belgeleri önce dijital ortama alınır, daha sonra dijitalden mikrofilme aktarılabilir.
    Eş zamanlı arşivleme çalışmalarında kurumların öncelikleri dikkate alınacaktır. Özellikle eski ve tarihsel değeri yüksek evrakların yer aldığı arşivlerde kağıdın zamana karşı yarışını kaybediyor olması nedeniyle, belgelerin öncelikle mikrofilm ortamına alınmaları gerekecektir. Mikrofilm medyası laboratuar ortamında yapılan araştırmalarda 500 yıla kadar dayanabilmektedir. Eş zamanlı olarak dijital ortama aktarılmaları mikrofilm tarayıcılar ile sağlanacaktır.
     Bilgi ve belgenin istenildiğinde hızlı ve kolayca edinilebilmesi için tercih edilecek bilgi erişim / arşivleme teknolojileri çok önemlidir. Arşiv belgelerinin dünya arşivleme standartlarına uygun cihazlarla mikrofilm ya da dijital ortama aktarılmaları ve veri kaybı olmaksızın uzun yıllar kullanılabilmeleri şarttır.

              
EBM LTD. STİ. Her Hakkı Saklıdır | Gizlilik Bildirimi | Mavigen Digital Agency