Duyurular
GESTETNER İN TARİHÇESİ

Gestetner ’in tarihçesi; bugün ofis otomasyonu dünyasının başoyuncularından olmasına önderlik eden,  teknolojik gelişimini ve uluslararası bakış açısını belirleyen güçlü bir mirası devam ettirmesini sağlamıştır.

 

Gestetner firmasının başlangıcı 1881 yılında genç bir Macar katip olan David Gestetner’,in Cyclostyle kalemin patentini alması ile olmuştur. Bu kalem ofis çalışanları için çok pratik bir icattı ve ofis otomasyon cihazlarının geliştirilmeye başlamasına önderlik etmiştir.

 

İlk teksir makineleri, elle çalıştırılan ve herhangi bir ayarlama işlemine gerek olmadan herkes tarafından kolayca kullanılabilen makinelerdi. 1890 larda Gestetner reklamları herhangi bir hazırlık yapmadan saat 1.200 adet baskının yapılabileceğini söylüyordu.

 

David Gestetner işini kuzey Londra’daki Tottenham’da kurdu ve 1970 lere kadar işini devamlı büyüterek 6.000 çalışana kadar ulaşmıştı.

 

20. yüzyılın başlarında dönerek baskı yapan makineler ortaya çıktı. Bu makineler, kalıbın bir silindirin etrafına sarılarak, kâğıdın iki silindir arasından geçmesi ile daha hızlı ve kaliteli baskılar yapılmasına imkân tanıyordu. Bu yeni icat ile Gestetner tüm Avrupa’da baskı makinelerinin satışı konusunda çok güçlü bir hale geldi ve bazı ülkelerde bu pazarın %90’nına hâkim oldu.

 

Babadan oğula geçen uzun bir gelişme döneminden sonra Gestetner markası uluslararası yönetim firmaları tarafından satın alındı ve gelişmesini sürdürdü ve 1973’lerde ilk fotokopi makinelerini satmaya başladı.


(15.01.2006)

Tüm duyurular için tıklayınız.
EBM LTD. STİ. Her Hakkı Saklıdır | Gizlilik Bildirimi | Mavigen Digital Agency